Bel Ağrınız mı Var? Bel ağrısı nasıl geçer? Nedenleri ve Tedavisi

Bel Ağrınız mı Var? Bel ağrılarından nasıl kurtulacaksınız?  Bel ağrılarına ne iyi gelir , Bel ağrılarından nasıl kurtulacağız , Bel ağrısı , Bel ağrısı için öneriler , Bel ağrısı nasıl geçer , Bel ağrısı nedenleri , Bel ağrısı tedavisi

Bel ağrıları, bir çok kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Bazen yatak kaynaklı olabildiği gibi bazen de duruş bozukluklarından kaynaklanabilir. Ağır işlerde çalışan, ani bel hareketlerinde bulunan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Peki bel ağrınız var ve nasıl kurtulacaksınız? İşte size bazı öneriler;

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?
• Rahatsızlığın ilk 24-48 saati içinde ağrıyan bölgeye 5-10 dakika süreyle soğuk kompres uygulaması (havluya sarılmış bir buz torbası) yapabilirsiniz.

• Eğer ağrı birkaç gün içinde iyileşmiyorsa ağrıyan bölgeye sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

• Hareket etmeye devam edin ancak belinizi koruyun. Ani dönüşlerden veya bükülme hareketlerinden kaçının Olabildiği kadar yatak istirahatinden kaçının.

• Yardım isteyin. Eğer ağrı 1 hafta sonrasında hala yoğunluğunu kaybetmemişse bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanından randevu almalısınız.

• Eğer ağrı 4-6 hafta içinde tolere edilir bir düzeye kadar azalmadıysa doktorunuzdan bir randevu alın.

• Kısa yürüyüşler yapın,

• Esneme ve gerilme egzersizleri yapın,

• Kondüsyon bisikleti kullanın

• Yüzün

Bel ağrısını önlemek içinse şunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

• Rahat giysiler, alçak topuklu ayakkabılar tercih edin.

• Eğer gerekli ise ayakkabınıza yerleştirecek tabanlık gibi özel aparatlarla yürüyüşünüzü değerlendirme ve düzeltme fikrini gözden geçirin.

Çalışma alanınızın sizin için uygun yükseklikte olduğundan emin olun.

• Hafifçe geriye yatan, sağlam bir bel desteği olan bir sandalye seçin.

• Eğer uzun zaman oturarak çalışmak zorundaysanız ayaklarınızı döşeme üzerinde veya düşük bir yükseklikte (hangisi rahat ise) dinlendirin.

• Eğer uzun süre ayakta çalışmak zorundaysanız bir ayağınızı düşük bir yükseklikte dinlendirin.

• Eğer uzun mesafe araç kullanmak zorundaysanız belinizin arka kısmına küçük bir yastık veya rulo yapılmış bir havlu koyun, bu arada sık sık mola vermeli, birkaç dakikalık yürüyüşler yapmalısınız.

• Eğer uyku probleminiz varsa dizlerinizin altına bir yastık koyarak sırtüstü veya dizlerinizi büküp arasına bir yastık koyarak yan yatın.

Uyku sırasında bel ağrısını önlemek için tok ancak sert olması gerekmeyen bir yatak kullanmalısınız. Yan tarafınıza dönük uyurken dizleriniz hafifçe bükülmüş olmalıdır; bu pozisyon belinize ve sırtınıza en az düzeyde yük getirir. Dizleriniz arasındaki bir yastık bu yükü daha da azaltır.

Eğer sırtüstü yatmayı tercih ediyorsanız dizlerinizin altına bir yastık koyabilirsiniz. Yüzüstü yatmak omurganızı doğal olmayan bir pozisyona sokacağı için sabah oluşacak bir bel ağrısına davetiye çıkaracaktır.

Bazı kişiler yattıkları zemini sert bir hale getirecek destekler kullanırlar, bazıları ise vücut ağırlığını diğer yataklardan çok daha eşit biçimde dağıtan su yatağını tercih etmektedirler. Ana kural kendinizi en rahat hissettiğiniz yatağın seçimidir.
TRTfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail facebookrssfacebookrss

* Bir önceki yazımız olan Manisa'da Salgın Hastalık Paniği başlıklı makalemizde Batı Nil Ateşi hastalığı, Manisa'da Salgın Hastalık ve Manisa'da Salgın Hastalık Paniği hakkında bilgiler verilmektedir.


*Kaynak belirtmek koşuluyla yazı alıntılanabilir.

6 Yorum

 1. kayahan diyor ki:

  ah şu bel ağrılar. çeken bilir!
  bel ağrısı hakkında çok faydalı bir yazı teşekkürler

 2. Cantürk diyor ki:

  Teşekkürler. ben de bel fıtığı mi var bilmiyorum ama cok ağrıyor artik belim. Bir seyler deneyeceğim buradan ama bakalım geçmese de bakacağım çaresine. Bel ağrısı nasıl geçer artık doktora gideceğim napayım.

 3. BEN HAKAN diyor ki:

  ARKADAŞLAR BENDEDE BEL AĞRISI VAR AMA 1 HAFTADIR GEÇMEDİ NAAPMALIYIM

 4. davetiye diyor ki:

  Bel ağıları genelde kireçlenme ile ilgilidir. Yüzme bu ağrıları çok azaltıyor
  mutlaka yüzün

 5. azat diyor ki:

  Ben klupte oynuyorum.Kosarken ve topa vururken belim agrıyo bunları uygularsam bel agrım geçermi ?

 6. LAW diyor ki:

  ARKADAŞLAR BEL AGRISINI BEN 3 HAFTA ÇEKTİM DAYANILMAZDI HASTANEYE GİTMEYE KARAR VERDİM VE FİZİK DOKTURUNA GÖRÜNDÜM MR ÇEKİLDİ SONUÇ FİZİK TEDAVİSİ GÖRÜYORUM OLUMLU SONUÇ ALDIM ŞUAN İÇİN AGRILARIM TAMAMIYLE GEÇTİ 1 AY İÇERİSİNDE ALLAHTAN ACİL ŞİFALAR DİLERİM HERKESE …

Bir Cevap Ver