Hamile kalabilmek için hangi günler en uygundur?

Hamile kalmak isteyen anne adaylarının en çok merak ettiği konuların başında gelen bu soruya etkin yanıt verebilmek için verimliliğin en yüksek olduğu yumurtlama dönemine bakmalıyız. Peki ne zaman hamile kalabiliriz? Hangi günlerde cinsel ilişkiye girilirse hamile kalma şansı artar? Adetin hangi döneminde gebe kalınır? Adetten sonra cinsel ilişkiye girildiğinde ne zaman hamile kalınır?

Hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönem, kadının yumurtlama gününe en yakın olan 3-4 günlük dönemdir. 28 günde bir düzenli adet gören bir bayanda yumurtlama günü adetin 14. gününe tekabül eder. Yani anlayacağınız yumurtlamanın en yakın olduğu süreçte 10.-14. günlerde cinsel ilişki yaşanırsa çok yüksek ihtimalle gebe kalınabilir. Ancak tabi ki adet sürecinin uzunluğuna göre kadından kadına değişebilen bir  süreç söz konusudur. Örnek olarak 30 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü 16. güne kayar. 26 günde bir adet gören bir kadında ise 12. güne yumurtlamanın kayması beklenir. Ancak her durumda hamile kalınmasını isteyen çiftlerin yapması gereken adetin 10-17 si gibi olan o bir hafta içerisinde diğer günlere nazaran daha sık cinsel birleşmesi olacaktır.

Cinsel ilişkide hangi günlerde gebe kalınmaz?

Gebe kalınma olasılığının olmadığı ya da zayıf olduğu dediğimiz dönem kadının yumurtlama zamanından önceki dönemden en az beş gün önce ilişkiye girilmişse veya yumurtlama döneminden beş gün sonra ilişkiye girilmişse gebe kalınma ihtimali zayıftır. Yani yumurtlamanın oluştuğu günden 5 gün önceki veya sonraki günler hamile kalınmaz. Spermlerin kadın rahminde ölmeden dayanma süresi 4 güne kadar uzayabildiği için yumurtlamanın oluşması durumunda gebe kalınma ihtimali doğar. Bu sperm dayanıklılığı da kişiden kişiye farklı olabilen bir durumdur. Bu durumu gebe kalmamak için kullanacak bir çifte tavsiyemiz bu yöntemin güvenilir olmayan bir yöntem olduğundan diğer korunma (aile planlama) metotlarını uygulamalarıdır. Bu korunma yönteminin bir diğer adı takvim yöntemidir.

Yumurtlama günü hesabı nasıl yapılır?

Yumurtlama günü hesabı kadının ilk adet gününden gelecek adet günü başlangıcına kadar olan süreyi hesaplayıp bu süreden 14 eksilterek yapılır. Örnek ilk adet ve gelecek adet günü başlangıcına kadar süre 27 gün olan bir kadının yumurtlama günü 27-14=13 tür. Yani 13. gün yumurtlama olacaktır. O halde 13. günde yapılmış ya da diğer adet döneminin 13. gününde yapılacak cinsel birleşme büyük bir ihtimalle gebe kalınmasını sağlayacaktır. Ancak hamile kalma ihtimalini daha da artırmak için 10.-14. günlerdeki cinsel ilişki gebelik olasılığını artırır.facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail facebookrssfacebookrss

* Bir önceki yazımız olan Behçet Hastalığı nedir? Nedeni, belirtileri nelerdir? başlıklı makalemizde behçet, behçet hastalığı nedeni ve behçet hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


*Kaynak belirtmek koşuluyla yazı alıntılanabilir.

289 Yorum

 1. ismi diyor ki:

  yani bu durumda adetten bir gun sonrası cok dusuk oyle degilmi

 2. site yönetimi diyor ki:

  Evet adetten bir gün sonrası çok düşük olsa bile yine de gebe kalma ihtimali olabilir spermler 4 gün boyunca dolleyebilme yeteneğine sahiptir ve yumurtlama döneminin hormonlara ve diğer bazı durumlara göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

 3. bahar diyor ki:

  Ben hamile kalmak istemiyorum ayın 23.de hastalandım 29 bitti bu durumda hangi günler hamile kalmam veya kalabilirim

 4. site yönetimi diyor ki:

  bahar hanım bu takvim yöntemini korunma yöntemi olarak algılamayın, zira takvim yöntemi korunma maksadıyla yanıltır tam tersi hamile kalabilmek için kullanmalısınız. Korunmak için olan yöntemleri ve kişisel yönteminizi belirlemek için aile hekimliğinden yardım istemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 5. bahar diyor ki:

  Ben şuan için hamile kalmak istemiyorum hamileliği düşündüğüm de kolay hamile kalabilmek için yumurtlama dönemini öğrenmek iştemiştim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 6. site yönetimi diyor ki:

  Kaç günlük dönem geçiriyorsunuz ve düzenli mi bunlar önemli, yukarıda belirttiğimiz yumurtlama gün hesabını yapınız. siz 23 aralıkta adet görmeye başladı iseniz ve 28 günde bir adet oluyorsanız yumurtlama zamanınız 6 Ocak olacaktır. Buna göre hamile kalmamak için 2-10 Ocak arası cinsel ilişki yaşamamalısınız. Neden dört gün geriye gittik diyecek olursanız erkek spermleri 4 güne kadar canlı kalma ihtimali taşır ve sizde cinsel birleşmenin 4. gününe kadar hamile kalma ihtimali taşırsınız. Eğer 27 günde bir görüyorsanız 1-9 Ocak arasına gelir, eğer 30 günde bir oluyorsanız 4-12 Ocak olur bu süreler. Yani siz her ihtimale karşı 12 Ocağa kadar dikkat edin diyelim bizde.

 7. bahar diyor ki:

  Bilgilendirdiğiz içim çok teşekkürler

 8. canan diyor ki:

  ben adedim bittiğinde girdim ilişkiye ama geri çekme yöntemi ile gebe kalma şansı varmı ki

 9. site yönetimi diyor ki:

  adet bitmesi önemli bir kriter değil adet görmeye başlama tarihi ve düzenli adet görme zamanlamasına göre yapılan yumurtlama hesabı önemlidir. Geri çekme bir korunma metodu olmadığından hamile kalma ihtimaliniz devam ediyor demektir. Zira takvim metodu ile korunmaya çalışan bir çok çiftin başarısız kaldıkları bilinen bir gerçek.

 10. seda diyor ki:

  Ben hamile kalmak istiyorum aralık 18 de adetim başladı 20 de bitti sizce hangi günler cinsel ilişkiye girersem hamile kalırım? Her gün birlikte olunca hamile kalma şansım daha mı yüksektir

 11. site yönetimi diyor ki:

  adetinizin düzenli ve 28 günlük olduğunu var sayarsak 2 ocak yumurtlama dönemi. 30 aralık- 6 ocak arası sık cinsel ilişki size hamileliği getirebilir.

 12. canan diyor ki:

  slm ben 24 aralıkta adet oldum 28 aralıkta bitti.adetim 30 günde bir yenileniyor.hangi dönemde gebe kalabilirim.kaç günde bir bereber olmak gerekir

 13. site yönetimi diyor ki:

  Canan hanım beklenen yumurtlama tarihiniz 9 Ocak olarak gözükmekte. 5-13 Ocak tarihleri arası gebe kalma şansınız oldukça yüksek, bu tarihlerde daha sık beraberlik olması uygundur. Özellikle 8-9-10 Ocak hamilelik şansınızı artıracaktır.

 14. canan diyor ki:

  tesekkür ederim cevap verdiginiz için eşim şuan 3 aya girdik prexood plus kullanıyor bu ay doktoru klomen de vermiş keçi poynuzu kürüde kullanıyoruz eşimde varikosel başlangici varmiş 8 aya girdik çocuk düşünüyoruz..1 senelik evliyiz bize önereceginiz bir tavsiyeniz var mi..

 15. site yönetimi diyor ki:

  Varikosel kısa, basit, iyileşme süreci hızlı ve bir o kadar etkili bir ameliyat varikosel ameliyatı olması başarı şansınızı artıracaktır. Ayrıca internetten bir tavsiyemiz İbrahim Saraçoğlu hocanın soğan kürünü de siz kullanınız. Kısaca tarifini yazayım diğer insanlarda faydalansınlar:
  Yemeklik bir soğanın kabukları soyulur.(Normal yemeklik soğan olacak mor veya beyaz kabuklu soğan kullanılmıyor.) Dört eşit parçaya bölünür. Önceden kaynatılmış 2 su bardağı suya ilave edip 5 dakika kadar kaynatılır. Sadece bu kadar için hiç bir şey koymadan bu soğanın suyundan 15 gün boyunca her öğle ve akşam yemeğinden önce 1’er bardak tüketilirse erken menopoz, çikolata kisti, 3 cm. den küçük miyomlar, adet düzensizliği ve polikistik over gibi şikayeti bulunan veya bu şikayeti henüz tesbit edilmemiş hamile kalamayan bayanlarda bu kür doğal bir destek sunmaktadır. İbrahim hocamızın iddiasına göre yumurtalık kistini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Yalnız bu kürü 15 günden fazla uygulamamalısınız. Bu kür bitince hamile kalmak için incir kürüne geçiliyor bildiğim kadarıyla. Adetiniz bitince bu küre başlarsanız çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Başarılar.

 16. canan diyor ki:

  tesekkür ederim..bende evlendigim ay sag over yanda folikil kisti olustu 5 cm den 3 cm ye düstü 5 ay yasmin kullandim küçüldü ama gitmedi doktorum basit kist oldugunu söylemişti gebelige engel degil dedi 8 aydır korunmasız ilişkimizde snca varamadik eşimdede varikosel ckti sperm snclarını yazsam yardimci olabilirmisiniz..

 17. canan diyor ki:

  dediginiz tarifi denicem insallah kıstim gecer..

 18. şima diyor ki:

  merhaba ben her adet dönemimi bir önceki adetimden 2 veya dört gün sonra oluyorum en son 20 aralık da olmuştum buna göre yumurtlama dönemim ne zaman oluyor

 19. Tuğçe diyor ki:

  Merhaba. Ilk defa ilişkiye girdim korunmayarak ama ertesi günde adet oldum adet günümün yaklaştığını bilmiyordum acaba hamile kalırmıyım bu durumda ???

 20. site yönetimi diyor ki:

  adet gördüyseniz bir daha ki yumurtlama dönemine kadar hamile kalmazsınız.

 21. burak diyor ki:

  nişanlımın adeti bittigi gün ilişkiye girdik prezartif kullndım ama yırtıldı içine boşaldım saat 2 ydi va 6 da norlevo kullandı sizce hamile kalma riski var mı ltfn yardımcı olun ilacı 4 saaat sonra içti ikisini birden bu olumlu bişedir ama dimı yani bide adetin bittigi gün ilişkiye girdik yumurtlama dönemi az oldugu dönemdir dimı

 22. burak diyor ki:

  nişanlımın adeti bittigi gün ilişkiye girdik prezartif kullndım ama yırtıldı içine boşaldım saat 2 ydi va 6 da norlevo kullandı sizce hamile kalma riski var mı ltfn yardımcı olun ilacı 4 saaat sonra içti ikisini birden bu olumlu bişedir ama dimı yani bide adetin bittigi gün ilişkiye girdik yumurtlama dönemi az oldugu dönemdir dimı… ve 52 saat sonra bidaha içti hap garanti olsun diye ltfn bir cvp

 23. arzu diyor ki:

  merhaba 21 ocakta adettim başladı 24 ocakta bitti hemen hamile kalmak istiyorum hangi tarihlerde hamile kala bilirim adetim bir ay tek bir ay iki kere oluyor ekim ayındada kist ve torsiyon ameliyatı oldum ne yapmalıyım

 24. site yönetimi diyor ki:

  ertesi gün hapı kullanmışsınız hamile kalma şansı 52 saat sonra tekrar aldığınız için neredeyse yok.

 25. site yönetimi diyor ki:

  6 şubat yumurtlama tarihi olarak gözüküyor. 2-10 Şubat arası sık cinsel ilişki öneririz.

 26. Aytac badalova diyor ki:

  Ben geri çekilme yontemiyle korunuyorum yumurtlamadan once korunmazsam hamile kalirmiyim tesekkurler

 27. site yönetimi diyor ki:

  geri çekme yöntemi bir korunma yöntemi değildir. Her an hamile kalma olasılığınız olabilir.

 28. çiğdem diyor ki:

  ben 20 ocakta regl oldum 4 gün sürdü ve bitti eşimle cuma ve pazar günü ilişkiye girdik hamile olasılığım nekadar yüksek bunu nezaman öğrenebilirim yardımcı olursanız sevinirim :( biz bebek istiyoruz

 29. site yönetimi diyor ki:

  çiğdem hanım detay olarak kaç günde bir adet görüyorsunuz onu belirtmelisiniz. 30 günde gördüğünüzü var sayarsak 9 şubat yumurta döneminiz. 5-13 şubat arası sık cinsel ilişki öneririz.

 30. ceren diyor ki:

  Merhabalar, ben 10 aydır evliyim. 1,5 aylık evliyken hamile kaldım fakat 3. ayımda düşük yaptım. Hiç korunmadığımız halde hamile kalamıyorum testlerim temiz çıkmasına rağmen. 25 günde bir adet oluyorum. Kürtaj hamile kalmayı engeller mi

 31. naz diyor ki:

  5 Ocak tarihinde regl oldum 11-12 ocak tarihinde esimle iliskiye girdik aralik ayindan ocak ayina regl dongum 26 gun.Hamile kalma riskim var mi.Henuz regl olmadim 31ocak 1 ve 2 subat regl olabilecegim tarihlerdi.Yardimci olursaniz sevinirim..

 32. naz diyor ki:

  regl baslama tarihim 6 Ocakta olabilir kaydedemedigim icin emin olamiyorum.Tesekkurler

 33. hülya diyor ki:

  20 ocak 2014 son regl baslangici ve 31 ocak ilişki oldu.sizce hamile mıyım adet döngüsü 28 gün…

 34. site yönetimi diyor ki:

  Naz Hanım İçin: yumurta döneminiz 18 ocak civarı gözüküyor. 14-20 ocaktaki ilişki hamile kalmanıza neden olur. 11-12 ocak ilişkisi de düşük ihtimal olarak görülüyor yine de bunun garantisi yok.

 35. site yönetimi diyor ki:

  Hülya hanım için : 3 şubat yumurta gününüz. 31 Ocak-5 şubat arası ilişkilerde hamile kalma şansınız var.

 36. site yönetimi diyor ki:

  Kürtajın hamile kalmaya doğrudan bir etkisi yok. Tabi ki adetinizin gecikmesi değişmesi gibi bazı etkileri olur. Biraz vücudunuz düzene girene kadar beklemelisiniz ve yumurta gün hesabı yaparak cinsel ilişki yaşayın. Sizin durumunuzda 25 günlük döngüde siniz ve size adet olduktan sonra 10.-16. gün arası sık cinsel ilişki tavsiye ederiz. Bir de bir yıl içinde hamile kalmazsanız rahim içi görüntü tetkiklerini yaptırmalısınız. Ayrıca miyom, yumurta kisti gibi rahim içi yumurtlamayı engelleyen bir şey yoksa ki daha önce hamile kaldığınızdan sizde gözükmüyor sorunsuz bir gebelik sizi bekliyor olacaktır.

 37. melek diyor ki:

  merhaba adet dönemime beş gün kala ilişkiye girdik çok az spermi içime girdi ve 2 gün geçti hamile kalma olasılığım varmı

 38. derya diyor ki:

  mrb ben subat 4 adet oldum 8 subatta bıtecek yumurtlama gunum ne zamn acaba 30 günde bir adet oluyorum bazende gecikiyor

 39. site yönetimi diyor ki:

  Adetiniz 5 gün sonra ise düşük ihtimal muhtemelen hamile kalmazsınız. Ancak yine de risk söz konusudur.

 40. site yönetimi diyor ki:

  20 şubat yumurta gününüz. 16-22 şubat hamile kalma ihtimalinizin en yüksek olduğu dönem.

Bir Cevap Ver