Spiral (RİA) Nasıl Takılır?

spiral-nasil-takilir

spiral çeşitleri ve rahim kanalına nasıl yerleştiği

Spiral yani rahim içi araç (ria)da denilen genellikle bakır kaplamalı ve t şeklinde bir doğum kontrol yöntemi aracıdır. Bakır içerenleri en çok kullanılanları olmasına rağmen progesteron ilaveli olanları da vardır. Bu yazımızda daha çok nasıl takıldığını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle ria takılması için kadının gebe olmaması gereklidir. Gebe olmadığı kesinleşmiş ise adet kanamasının hemen sonrası ya da herhangi bir günde steril şartlarda kadın doğum uzmanı tarafından takılır. Takıldıktan sonra ideal koruyuculuk süresi bakırlı olanlarda 10 sene hormonlu olanlarda ise 5 sene devam eder ve yıllık muayene gerektirir. Hekim hastası için uygun görmüşse adet kanaması döneminde spiral takar. Özellikle adet dönemini tercih edilmesinin nedeni bu dönemde gebeliğin oluşmadığından emin olmamızdır. Yani aslında diğer günlerde takılmasın da da bir engel yoktur.

Spiral Rahim içine Nasıl Yerleştirilir?

Hasta öncelikle standart kadın doğum muayene masasına alınır. Vajina ve rahim ağzı dezenfektan madde ile silinir. Jinekolojik muayene masasına alınan hastanın spiral takılması için gerekli spekulum denilen rahim ağzını ortaya çıkaran ekartörle vajinası iki yana ayırt edilir ve serviks denilen rahim ağzı ortaya çıkarılır. T şeklinde olan spiralin üst kanatları kıvrılarak ince çubuk şekli verilir. Serviks bir tenekulum adı verilen metal aletle tutularak hazırlanan ria içeri doğru yerleştirilir. Eğer rahim ağzı çok darsa ve spiral geçmiyorsa buji adı verilen bir metal aletle rahim ağzı genişletilebilir. Spiralin plastik borusu çekildiğinde T şeklindeki kolları rahim içinde açılır. Tenekulum çıkarılır ve spiral ucundaki fazlalık ip kesilir. Bu işlemler bir kaç dakikada tamamlanmış olur. Daha sonra riayı çıkarabilmek için 2-3 cm ip ucunda bırakılır. İleride bu ip sayesinde spirali almak kolaylaşacaktır. Hasta genellikle işlem sırasında hiç ağrı duymaz ya da hafif kasık ağrıları duyar. Hasta hemen evine ya da işine dönebilir.

Rahim içi araca bağlı olarak ilerde ya da işlem sonrasında ağrı ve kanama olabilir. Aşırı adet kanamaları, kasık ağrıları ve ay içinde ara dönem kanamaları olursa uzman doktorunuza görünmeniz gerekir. Hormonlu da denilen bakır içermeyen spiraller kanama riskine yol açmadığından, kanama problemi yaşayanlarda daha çok önerilmektedir. Hatta bazı araştırmalar progesteron içeren rahim içi araçların kanama problemini azalttığı veya kanamayı engellediğini ortaya koymuştur.

Spiralin Yan Etkileri Var mıdır?

Spiralin yan etki olarak dış gebelik riskini artırdığı bilinmektedir. Ancak hiç bir sebep olmaksızın da dış gebelik ihtimalinin olma durumunun olabileceğini de bilmek gerekmektedir. Spiralin olması çoğu zaman dış gebelikle tesadüfi olarak bir araya gelse de yapılan incelemeler de spiralin olduğu durumlar da dış gebeliğin bir miktar daha arttığı biliniyor. Bunun dışında herşey normal gidiyorsa spiralin herhangi bir yan etkisi beklenmemektedir. Yani;

  • Ara kanamalar
  • sürekli akıntılar
  • kahverengi akıntılar
  • ağrı

Gibi şikayetler varsa zaten spiralde problem var demektir. Bu problemi ya tedavi etmek ki çoğu zaman bu tedavi yanıt vermez ya da spirali tamamen çıkartmak gerekir.

Eğer ağrı titreme ve kanama varsa bu daha çok bir enfeksiyona işaret ediyor olabilir ki spiral kullanımı enfeksiyonları kolaylaştırıcı etkilere sahip bir cihazdır. Dolaysıyla kanama ve spiral bir aradaysa hekimler tarafından risk olarak değerlendirilir ve tedaviye yanıt alınmazsa cihaz çıkarılır.facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail facebookrssfacebookrss

* Bir önceki yazımız olan 2013-2014 Harç Parası Ne kadar Olacak başlıklı makalemizde 2013 2014 Katkı Kredisi, 2013 harç ve 2013 harç ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


*Kaynak belirtmek koşuluyla yazı alıntılanabilir.

Bir Cevap Ver